هلند، کشوری کوچک، اما بسیار بزرگ

اقتصاد ایرانی: صادرات هلند تنها در حوزۀ کشاورزی و دامپروری معادل کل صادرات نفتی و غیرنفتی ایران در سال ۲۰۱۶ است.

کشور کوچک هلند با مساحت ۴۲ هزار کیلومتری که ۱۸ درصد آن دریاست، از لحاظ وسعت در رتبۀ ۱۳۱ جهان قرار دارد. هلند ۴۰ بار کوچکتر از ایران است حتی کوچکتر از استان آذربایجان شرقی (با ۴۵ هزارکیلومتر مربع مساحت). با این حال طبق آمار صندوق بین المللی پول، با ۷۶۲ میلیارد دلار درآمد ناخالص داخلی، هفدهمین اقتصاد جهان محسوب می شود. این رقم دو برابرGDP  ایران است.

موسسه لگاتوم لندن در رتبه بندی وضعیت رفاهی کشورها، هلند را در رتبۀ ۶ جهان قرار می دهد. از لحاظ شرایط اقتصادی رتبۀ پنجم و نیز محیط کسب و کار رتبۀ یازدهم جهان را داراست.

هلند رتبۀ نهم صادرات جهان را داراست. در سال ۲۰۱۶ میزان صادرات این کشور به ۴۳۵ میلیارد دلار رسید همچنین در این سال، ۳۹۳ میلیارد دلار کالا وارد هلند شد که بر این اساس تراز تجاری این کشور مثبت ۴۲ میلیارد دلار می باشد.

یک چهارم صادرات این کشور سوخت فسیلی و فرآورده های آن است. هلند با آنکه در رده کشورهای نفت خیز جهان محسوب نمی شود و میزان نفت تولیدی این کشور، روزانه تنها ۰.۴ درصد میزان نفت تولیدی ایران است اما با سیاست واردات نفت و تصفیه و پالایش آن، تنها در حوزۀ فروش نفت تصفیه شده، درآمد این کشور به ۶۰ درصد درآمد نفت ایران رسیده است. بندر نفتی تجاری رتردام پس از پایانه هیوستون در آمریکا، دومین پایانه بزرگ نفتی در جهان به شمار می رود.

نزدیک به ۳۰ درصد صادرات این کشور حوزّ بنلوکس را تجهیزات حمل و نقل و ماشین آلات دربرمی گیرد. که عمده این موارد به اتریش و کشورهای آفریقایی و ایالات متحده صادر می شود.

هلند همچنین از بزرگ ترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی و غذایی در دنیاست. جالب است بدانیم مساحت خشکی این کشور از مجموع مساحت استانهای گیلان و مازندران کمتر است. در ضمن میزان بارش سالانه هلند برابر با این دو استان کشورمان است. با اینحال هلند، یک چهارم صادرات محصولات کشاورزی و غذایی وابسته به خاک، در اروپا را از آن خود دارد. در سال ۲۰۱۶ هلند رتبه دوم صادرات گوجه فرنگی در جهان را با رقم ۱.۶ میلیارد دلار از آن خود کرد. این کشور بزرگترین صادر کننده گل لاله در جهان نیز هست. در سال ۲۰۱۶ هلند بیش از ۲۱ میلیارد دلار گل لاله صادر کرد که معادل ۶۰ درصد صاردات نفت کشورمان است. درمجموع صادرات هلند در حوزۀ کشاورزی و دامپروری (۸۵ میلیارد دلار) معادل کل صادرات نفتی و غیرنفتی ایران در سال ۲۰۱۶ است.

از دیگر صادرات مهم این کشور می توان از انواع کفش و پوشاک نام برد که ۱۰ درصد صادرات را شامل می شود و دارو که ۵ درصد صادرات را به خود اختصاص می دهد. کشورهای مقصد صادرات هلند عبارتند از آلمان، بلژیک،بریتانیا، فرانسه و آمریکا.

اما اقلام مهم وارداتی این کشور عبارتند از: نفت تصفیه شده (۲۳ میلیارد دلار)، نفت خام (۲۱.۴ میلیارد دلار)، رایانه (۱۵.۵ میلیارد دلار)، تلفن (۱۴.۴ میلیارد دلار) و ماشین (۹.۲ میلیارد دلار). آلمان، چین، بلژیک، آمریکا و روسیه از مهمترین کشورهای وارد کننده کالا به این کشور محسوب می شوند.

Updated: اکتبر 30, 2018 — 12:07 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *