ماجرای سامسونگ و حضور فعال در ایران

اقتصاد ایرانی: گروه صنعتی سام الکترونیک به تازگی خط تولید برخی محصولات خود همچون یخچال فریزر،  اجاق گاز، تلویزیون و…. را در ایران به راه انداخته است. اقدامی که ضمن تقویت تولید ملی، زمینه اشتغال زایی مناسبی را نیز فراهم کرده است. در این یادداشت بر آنیم تا ضمن نگاهی کوتاه به تاریخچه شرکت سامسونگ جایگاه جهانی و حضور آن در بازار ایران را نیز از نظر بگذرانیم.

سامسونگ، به معنای «سه ستاره»، در سال ۱۹۳۸، یعنی یک سال پس از به راه افتادن شرکت ارج در ایران، به عنوان یک شرکت تجاری تاسیس شد. در طول سه دهه  بعد، این گروه تجاری به بخش های مختلفی از جمله فرآوری غذا، پارچه، خدمات بیمه و خرده فروشی تقسیم شد.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ سامسونگ وارد صنایع الکترونیک و ساختمان سازی و کشتی سازی شد و این فعالیت های جدید، زمینه رشد خیره کننده اش را فراهم آورد. اولین محصولات الکترونیکی سامسونگ یک تلویزیون سیاه و سفید در سال ۱۹۸۰ بود.

در اوایل دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی سامسونگ بیشترین سرمایه گذاری خود را برروی تحقیق و توسعه محصولات الکترونیکی قرار داد.

از دهه ۸۰ میلادی سامسونگ محصولات خود را به بازارهای جهانی معرفی کرد و اولین کارخانه تولید تلویزیون خود در خارج از کره جنوبی را در سال ۱۹۸۲ در پرتغال راه اندازی کرد. تا سال ۱۹۹۶ سامسونگ در آمریکا، ژاپن و انگلیس به تولید محصولات الکترونیکی مشغول بود.

در دهه ۹۰ میلادی سامسونگ وارد تجارت خدمات عمرانی شد. زیرمجموعه عمرانی سامسونگ پروژه هایی نظیر برج های دوقلوی پتروناس در مالزی، برج تایپه ۱۰۱ در تایوان و برج خلیفه در دبی را در کارنامه خود دارد.

جایگاه در جهان

در سال ۱۹۹۲ سامسونگ بزرگترین تولید کننده تراشه های حافظه و دومین تولید کننده تراشه در جهان شناخته شد. در سال ۱۹۹۵ اولین صفحات نمایشگر LCD سامسونگ به بازار عرضه شدند و در مدت ۱۰ سال سامسونگ به بزرگترین تولید کننده تلویزیون LCD در جهان تبدیل شد.

شرکت سامسونگ دومین تولید کننده گوشی موبایل بعد از شرکت نوکیا، دومین تولید کننده گوشی موبایل هوشمند و همچنین کامپیوترهای تبلت بعد از شرکت اپل است.

 

در ماه اوت سال ۲۰۰۵، مجله BusinessWeek سامسونگ را بهترین مارک تولید کننده لوازم الکترونیکی معرفی کرد. در آوریل سال ۲۰۰۶، مجله Business Week سامسونگ را بیستمین مارک جهانی دانست. همچنین  Business Week، در گزارش ویژه ای در آوریل سال ۲۰۰۶ رتبه ۱۲ را از بین ۱۰۰ شرکت برتر نوآور، به سامسونگ داد.

سامسونگ گروپ، تاثیر غیر قابل انکاری بر رشد و توسعه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و رسانه های کره جنوبی گذاشته و شرکت های تابعه آن حدود یک پنجم کل صادرات کره جنوبی را رقم می زنند. درآمد سامسونگ در حدود ۱۷٪ از تولید ناخالص داخلی کره جنوبی که بیش از ۱۰۸۲ میلیارد دلار است را تشکیل داده. درآمد سامسونگ گروپ در سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۶۵ میلیارد دلار بود و سود آن در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰ میلیارد دلار. این شرکت با دارایی ۵۹۰ میلیارد دلار (۲۵۶ میلیارد دلار نقد)، بیش از ۴۲۷ هزار کارمند در سرتاسر دنیا دارد.

سام الکترونیک

اما شرکت سامسونگ در سال ۱۳۷۵ حضور فعال خود را در ایران کلید زد. در این رابطه حمیدرضا هاشم نیا، مدیر عامل سام الکترونیک در گفتگو با روزنامه وقایع التفاقیه می گوید: سال ۷۵، توافقات کارخانه «سام الکترونیک» با سامسونگ نهایی شد و نهایتا ۱۴ بهمن ۷۶، اولین تولید خود را انجام دادیم. بهتر بخواهم بگویم، اواخر سال ۷۵، زمین بایری را در جاده مخصوص کرج که مناسب برای تولید تلویزیون بود خریدیم؛ زمینی که امکان طرح های گسترش و توسعه را هم در کنارش داشته باشد و بعد، با تمام قدرت ساختیم و ساختیم تا ۱۴ بهمن، ساخت ساختمان، خطوط نصب و تولید آزمایشی انجام شد و نهایتا اولین تلویزیون را تولید کردیم. از آن زمان، روی ظرفیت تولید کار کردیم، تا جایی که چندسال پیش که رونق بازار وجود داشت، بیش از یک میلیون و ۳۶۰ هزاردستگاه Display را در یک سال هم تولید کردیم.»

گروه سام الکترونیک درحال حاضر چهار کارخانه تولیدی دارد. گفته می شود ظرفیت تولید جاروبرقی در این کارخانه با توجه به نیاز بازار داخلی ۶۰۰ تا ۷۰۰ دستگاه در روز است. در کارخانه سام الکترونیک دو خط تولید مونیتور و چهار خط تولید تلویزیون فعال است. همچنین در بخش تولید جاروبرقی همه قطعات پلیمری مربوط به این کالا در خود این کارخانه تولید می شود. بعلاوه  در کارخانه یخچال بیش از ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری ریالی و ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی انجام شده است.

 بر این اساس، کارخانه سام الکترونیک با آورده سهامداران و بدون دریافت هیچ گونه وام و تسهیلات از دولت، توانسته است موفق به ایجاد بزرگ ترین کارخانه تولید لوازم خانگی در کشور شود.

ایجاد اشتغال برای  دو هزار و ۵۰۰ نفر، بدون حمایت دولت، آن هم در شرایطی که در سال های گذشته به دلیل بحران های اقتصادی اشتغال صنعتی در ایران کاهش یافته، یکی از نکات قابل تأمل سام الکترونیک است.

حضور گسترده تر سامسونگ در ایران

در سال ۱۳۸۷ قرارداد ساخت پایانه شناور صادراتی خلیج فارس که ظرفیت ذخیره و صادرات دو میلیون و ۲۰۷ هزار بشکه نفت را داراست با شرکت سامسونگ کره جنوبی امضا شد و عملیات ساخت آن در نهایت در سال ۱۳۹۰ به اتمام رسید. برای ساخت این کشتی غول پیکر بیش از ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. این پایانه (FSU)  یکی از بزرگترین تانکرهای ویژه ذخیره سازی و صادرات نفت در جهان به شمار می آید.

در مرداد ۱۳۹۰ توافق سامسونگ با همراه اول برای ارائه تلفن های همراه قراردادی منعقد شد.

در بهمن ۱۳۹۱، خبرگزاری رویترز طی گزارشی می گوید : شرکت سامسونگ توتال که در سال قبل بواسطه تحریم، واردات نفت ( میعانات گازی) از ایران را متوقف کرده بود، برای سال جاری میلادی قرارداد خرید نفت از ایران را احیا کرده است ، چرا که در مقابل وسوسه نفت مرغوب ایران نتوانسته است مقاومت کند. شرکت سامسونگ توتال، با سرمایه گذاری مشترک گروه نفتی توتال فرانسه و گروه صنعتی سامسونگ تشکیل شده است. توقف واردات نفت از ایران سال گذشته ضرر هنگفت ۶.۵ میلیون دلاری را برای شرکت پتروشیمی سامسونگ-توتال به همره داشت و این شرکت را مجبور کرد که مجددا به واردات نفت از ایران بازگردد. این قرارداد نمونه ای بود از بازگشت خریداران نفت ایران به رغم موانع موجود ناشی از تحریمها و تلاش های قدرت های غربی برای متوقف کردن فروش نفت ایران .

در دیماه ۹۳ آلبر نقش مدیر ارشد بخش راهکارهای تجاری سامسونگ با اشاره به فعالیت های اجتماعی سامسونگ در حوزه تجهیز مدارس به فناوری های روز دنیا گفت: «خوشحالیم که توانستیم در کشور پهناور ایران، دستاوردهای آموزشی نوین را در اختیار تعدادی از مدارس و مراکز آموزشی مناطق محروم قرار دهیم و دانش آموزان این مرز و بوم را با جدیدترین ابزارهای آموزشی آشنا کنیم.

در آبان ۱۳۹۴ گروه سرمایه گذاری و تجاری سامسونگ برای همکاری با شرکت نفت فلات قاره ایران در زمینه ساخت تجهیزات و تاسیسات دریایی اعلام آمادگی کرد.

در اسفند ۱۳۹۴، شرکت سامسونگ طی معامله ای سهام شرکت گسترش تجارت و سرمایه ایرانیان “تجار” را از ایران خودرو خرید تا این شرکت خوش نام، اولین گام را برای ورود به بازار سرمایه ایران بردارد.

در فروردین ۹۵، طبق قرارداد سامسونگ و ایرانسل، خریداران گلکسی اس ۶ علاوه بر دریافت یک عدد سیم کارت، می توانند به مدت یک سال از بسته های پیشنهادی ویژه همچون اینترنت رایگان نیز بهره مند گردند. در تمام دنیا شرکت های سازنده و اپراتورهای موبایل ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و تلاش می کنند تا با ارائه پیشنهاد هایی جذاب، کاربران را به استفاده از محصولاتشان ترغیب نمایند. تا کنون چنین ارتباطی را در ایران شاهد نبودیم، اما به نظر می رسد که این ماجرا کم کم در حال تغییر است.

در اردیبهشت ۹۵، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: شرکت سامسونگ در مازندران بیمارستان هزار تختخوابی می سازد. ظاهراً تفاهمنامه ساخت این بیمارستان با طرف کره ای در حاشیه همایش فرصت های سرمایه گذاری حوزه سلامت در ایران که در تهران جریان داشت، امضا شده است.

در شرایط افزایش روزافزون قراردادهای سامسونگ با ایران، پنجم شهریور ماه حمید بعیدی نژاد مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه در مطلبی اظهار داشت: وزیر اقتصاد کره جنوبی رسما اعلام کرد که مبادلات با ایران از ۲۹ ماه اوت (روز دوشنبه هشتم شهریور ماه) با یورو انجام خواهد شد.

مطمئناً این اتفاق برای سامسونگ و ایران بسیار مهم خواهد بود.

Updated: اکتبر 30, 2018 — 12:10 ب.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *